Akademicka Grupa Żółta
Toruń – Jasna Góra

Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę jest organizowana, co roku od 1978. Z biegiem lat została ona podzielona na grupy i obecnie z Torunia rokrocznie wychodzą 4 grupy toruńskie (żółta, niebieska, biała i brązowa – osób niepełnosprawnych).

Pielgrzymi wyruszają w drogę 4 sierpnia po Mszy Świętej o 6:00 w katedrze świętych Janów, a przed obraz Pani Jasnogórskiej docierają 12 sierpnia ok. godz. 17:00. Jest to czas pięknych rekolekcji w drodze, czas kiedy można lepiej usłyszeć głos Boga i dostrzec to, co naprawdę jest w życiu ważne. W czasie drogi zdajemy sobie sprawę, że sami daleko nie zajdziemy i potrzebujemy drugiej osoby, która bezinteresownie poda nam butelkę z wodą, czy po prostu się uśmiechnie.

Codzienny plan dnia jest praktycznie stały – wcześnie rano pobudka i rozpoczynamy dzień od Eucharystii (ok. 6:00), następnie krótkie śniadanie i ruszamy w drogę. Na trasie modlimy się Godzinkami, różańcem, koronką, nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozważamy Słowo Boże metodą św. Alfonsa – założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści). Po drodze zatrzymujemy się na postojach, gdzie mamy czas na posilenie ciała i odpoczynek. Po przejściu odpowiedniej ilości kilometrów (od 27 do 43) docieramy na nocleg, gdzie o 21:00 spotykamy się na wspólnym Apelu Jasnogórskim.

Pielgrzymka jest adresowana do wszystkich, do każdego, kto czuje się na siłach, aby wędrować (spokojnie mamy też służby medyczne, które zawsze nam pomogą). W grupie idą dzieci, młodzież, studenci (oj jest ich sporo – stąd też nazwa Akademicka), dorośli, oraz seniorzy. A więc kto może wędrować? Każdy!

Za Akademicką Grupę Żółtą od 2016 r. odpowiedzialny jest o. Maciej Ziębiec CSsR i to pod jego przewodnictwem odbywają się przygotowania i cała wędrówka. Drugim kapłanem jest od wielu lat wędrujący z grupą żółtą – o. Wiesław Majewski CSsR. Wspólne wędrowanie nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia innych osób. Co roku 2-3 osoby poszukują sponsorów, organizują leki i wszystko, co jest potrzebne w drodze. Dzięki życzliwości ojca proboszcza organizowana jest zawsze zbiórka do puszek dla pielgrzymów oraz w kościele wystawiana jest skrzynia na intencje i ofiary. Wspierają nas parafianie oraz różne firmy. W czasie drogi pracuje sporo osób: ojcowie i klerycy, czyli nasze duchowe i modlitewne wsparcie; baza, która pilnuje żeby było co zjeść, co pić – z każdym dniem pomaga im więcej osób, to ci którzy z różnych przyczyn, ale głównie z powodu nóg, nie mogą akurat iść i mają sprawne ręce, by przygotować pyszne kanapki; porządkowi – oni robą najwięcej kilometrów, często biegając przy grupie dbają o nasze bezpieczeństwo; medyczni – oni pracują praktycznie na okrągło (w drodze, na postojach, na noclegu) i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni – oni są cudowni; muzyczni, czyli osoby które śpiewają w drodze, na Eucharystiach i na wieczorkach; transportowi, to wszyscy bracia, którzy jeżdżą przy grupie i nam pomagają; kwatermistrzowie – nie mają łatwego zadania, bo to oni chodzą od drzwi do drzwi i proszą o przyjęcie nas na nocleg, dzięki nim nam pozostaje już tylko iść pod wskazany adres i odpocząć.

Zgłoszenia są przyjmowane zawsze od 1 do 3 sierpnia w parafii św. Józefa, ale jeśli ktoś nie może tego zrobić lub będzie chciał dołączyć do nas później, to może zapisać się na trasie.

MEDIA I KONTAKT:
Facebook
Grupa
Instagram