Dni skupienia

8-11 listopada 2019

Dni skupienia

Człowiek we współczesnym świecie

Człowiek każdego dnia podąża za szczęściem, miłością, pieniędzmi. Coraz częściej brakuje spokoju, odpoczynku, czasu dla siebie, Boga. Nasza wspólnota w długi listopadowy weekend wybrała się na dni skupienia, przede wszystkim dlatego, aby zatrzymać się i oddać swój czas Bogu i drugiemu człowiekowi. Oddech łapaliśmy w Ośrodku Rekolekcyjnym im. św. Jana Pawła II w Kaniach Helenowskich.

Skupienie

Dzięki przebywaniu razem przez kilka dni, pogłębialiśmy temat wspólnoty, a w szczególności jakim charyzmatem obdarzeni są redemptoryści, czym dla każdego z nas jest wspólnota, w jaki sposób możemy wziąć za nią odpowiedzialność. W konferencjach duszpasterza wybrzmiało słowo o tym, że wspólnota jest braterską jednością Ducha i że nie jesteśmy w stanie iść w niej w pojedynkę. Każdego dnia prace w grupach utwierdzały nas, że będą trudności. Trudności związane z własnymi ograniczeniami, słabościami oraz oczekiwaniami względem siebie i innych. Budującym jednak jest to, że trudności jesteśmy w stanie pokonać budując osobistą relację z Chrystusem.

Wspólnota

Głównym celem naszych dni skupienia było pogłębienie tematu wspólnoty – jak ona wygląda „po redemptorystowskiemu”, jaką ma dla nas wartość, jakie problemy mogą nas napotkać oraz w jaki sposób możemy podjąć za nią odpowiedzialność. Po wysłuchaniu konferencji Ojca Macieja, wiedzieliśmy już, że wspólnota jest braterską jednością Ducha i że nie jesteśmy w stanie iść w niej w pojedynkę. Podczas pracy w grupkach staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest wspólnota i na czym właściwie polega ta jedność. Wiedzieliśmy, że czekają nas trudności – nasze własne ograniczenia, słabości i oczekiwania, które jesteśmy w stanie pokonać jedynie budując swoją osobistą relację z Chrystusem.

W tym właśnie pomogło nam zawiązanie ciszy już na samym początku naszych rekolekcji. Właśnie w niej najgłośniej mogliśmy usłyszeć słowa Chrystusa. Po zapoznaniu się z metodami rozważania Słowa Bożego, które przybliżyła nam wiceprzewodnicząca naszej wspólnoty – Julia, mogliśmy pochylić się nad Słowem Bożym i posłuchać co chce powiedzieć do nas Bóg. Kolejnego dnia Paulina i Ewa, skupiając się na słowach, które skierował do nas papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Christus vivit” i podczas Światowych Dni Młodzieży, zachęciły nas do wzrastania w wierze i zatroszczenie się o własne powołanie.

Formacja

Formowaliśmy wspólnie nasze serca codzienną Eucharystią, modlitwą Liturgią Godzin, Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz poprzez osobiste spotkanie z Chrystusem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

Integracja

Mieliśmy też czas na ,,chwilę oddechu” – przy grach, filmie, muzyce i rozmowach. A wszystko po to, aby lepiej poznać siebie nawzajem. O czym marzymy, czego pragniemy, czego się boimy.

Pamięć

Ostatni dzień wyjazdu przypadł na dzień 11 listopada. Wzięliśmy więc udział w Marszu Niepodległości, aby stworzyć jedną wspólnotę i jako jeden naród uczcić Święto Niepodległości.

Mamy świadomość, że dzięki pracy i zaangażowaniu każdego z nas, owoce dni skupienia będą budowały codziennie naszą jedność wspólnotową, ale przede wszystkim zbliżą do Boga.

Galeria

Zobacz galerię zdjęć z wyjazdu.