Forum Liderów

29 lutego 2020

I Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich

Po raz pierwszy

29 lutego 2020 roku, w Akademii Polonijnej w Częstochowie, po raz pierwszy zgromadzili się młodzi ludzie – liderzy wspólnot, i duszpasterze akademiccy z całej Polski. Spotkaliśmy się tam, aby podzielić się swoimi pomysłami jak i wątpliwościami i wymienić doświadczenie.

Na początek „źródło i szczyt”

Około 100 osób zgromadziło się w sobotę na Eucharystii, którą rozpoczęliśmy Forum. Prosiliśmy Pana Boga o światło Ducha Świętego dla nas i otwarte umysły na nadchodzący dzień. Po Mszy Świętej zebraliśmy się w Akademii, aby wysłuchać dwóch wykładów cenionych już wieloletnich duszpasterzy akademickich z różnych stron Polski – o. Janusz Pydy, duszpasterza dominikańskiej „Beczki” oraz ks. Krzysztofa Buchholza, który pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego diecezji bydgoskiej. Kapłani mówili o swoich doświadczeniach duszpasterstwa akademickiego, o podstawach, o celach, o metodach jego działania, o różnorodności.

Część warsztatowa

Po południu, spotkaliśmy się w czterech mniejszych grupach na blokach warsztatowych. Kuba dzielił się w swojej grupie doświadczeniem z ewangelizacji w DA, Julia zgłębiała temat komunikacji i współpracy między ludźmi, Kinga dowiedziała się więcej o organizacji wydarzeń i ich promowaniu, a nasz duszpasterz – o. Maciej spotkał się z innymi duszpasterzami akademickimi i dzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy ze studentami.

Dzielenie 

Słuchaliśmy bardziej doświadczonych od siebie, ale sami też mogliśmy podzielić się kawałkiem tego, co się dzieje u nas. Był też moment na zadawanie pytań i rozwianie wątpliwości. Mamy nadzieję, że ten czas zaowocuje w naszym Duszpasterstwie!