Nasza historia

Jesień 2008 r. i Kurs Alpha w parafii św. Józefa. Tam, całkiem przypadkiem, spotkaliśmy się po raz pierwszy. Następnie była kolejna edycja Alpha, zaczęliśmy widywać się na Mszy akademickiej, poznawać się coraz bardziej, aż w którymś momencie to nie wystarczało. Poczuliśmy pragnienie, by bywać ze sobą częściej, formować się w wierze, pomagać innym, razem wzrastać. Było nam mało. W grudniu 2009 r. zorganizowaliśmy wspólną Wigilię. Wśród życzeń i radości zrodził się w naszych sercach pomysł, by założyć wspólnotę. Wyjazd sylwestrowy 2009/2010 do Zakopanego tylko nas w tym utwierdził. Wspaniały jest fakt, że to nie było tylko nasze pragnienie, ale także o. Ireneusza Byczkiewicza. Po powrocie do Torunia spisaliśmy nasze cele, plany i wreszcie statut wspólnoty. I tak oficjalnie staliśmy się “Bacówką”!

Od tego czasu spotykaliśmy się cyklicznie w czwartki na Mszy Świętej, a później na spotkaniu formacyjnym. Pociągnięci pożądaniem rozwijania się i niesienia pomocy zaangażowaliśmy się w wiele przedsięwzięć takich jak: kursy ewangelizacyjne, rekolekcje, pielgrzymka, Przystanek Jezus, wyjazdy wspólnotowe, pomoc charytatywna.

W 2015 r. nastąpiła przełomowa chwila. Pożegnaliśmy o. Ireneusza Byczkiewicza, a naszym nowym duszpasterzem został o. Maciej Ziębiec.

Jako wspólnota cały czas się rozwijaliśmy. Kolejne lata to około 80 stałych członków. Tradycją stał się wspólny Sylwester, choć nie tylko na nim poprzestawaliśmy. Wyjeżdżaliśmy na dni skupienia, wakacje, Europejskie Spotkania Młodzieży Redemptorystowskiej czy nawet Światowe Dni Młodzieży. Niektórzy z nas włączyli się w działalność ogólnopolskiego, redemptorystowskiego Zespołu Misyjnego Wschód lub są świeckimi misjonarzami. Organizowaliśmy wspólnie z innymi wspólnotami adoracje, warsztaty, koncerty, Jezualia.

Rok 2020 przyniósł kolejną zmianę duszpasterza, którym został o. Adam Dudek. Był to jednocześnie trudny czas zmagania z pandemią. Spotkania musiały przenieść się do przestrzeni wirtualnej. Część studentów zakończyła studia, nowych nie było jak zaprosić. Wspólnota zmniejszyła się ilością, ale nie duchem. Przetrwaliśmy te miesiące i z nowym zapałem zaczęliśmy budować dalej.

Po roku rozeznawania, w październiku 2021 r. zaistniała wspólnota poststudencka Wieczernik, którą tworzą osoby po studiach, z trochę większą liczbą lat, pracujące, a chcące się dalej formować, budować przyjaźnie.

Obecnie prężnie działamy przy parafii angażując się w bale, święta, prowadzenie rekolekcji szkolnych, kurs Alpha, Akademicką EDK… Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy poszukują Boga i chcą Go odnaleźć wśród rówieśników.

Z naszej Bacówki wyrosło kilkanaście małżeństw, które tworzą wspólnotę Dom na Skale. Powstała także nieistniejąca już wspólnota Synowie Józefa, zrzeszająca mężczyzn z naszego duszpasterstwa oraz zespół muzyczny Sunday Worship, działający obecnie poza terenem parafii.

Od października 2022 r. działalność rozpoczął nowy zespół muzyczny obDARowani. Kontynuujemy nasze spotkania, formację, wspólne bycie.

Jak będzie wyglądała ta historia dalej, może zależeć również od Ciebie – zapraszamy!

Galeria

Zobacz jak to wyglądało na przestrzeni lat.