Nasza historia

Jesień 2008 r. i Kurs Alpha w parafii św. Józefa. Tam, całkiem przypadkiem, spotkaliśmy się po raz pierwszy. Następnie była kolejna edycja Alpha, zaczęliśmy widywać się na Mszy akademickiej, poznawać się coraz bardziej, aż w którymś momencie to nie wystarczało. Poczuliśmy pragnienie, by bywać ze sobą częściej, formować się w wierze, pomagać innym, razem wzrastać. Było nam mało. W grudniu 2009 r. zorganizowaliśmy wspólną Wigilię. Wśród życzeń i radości zrodził się w naszych sercach pomysł, by założyć wspólnotę. Wyjazd sylwestrowy 2009/2010 do Zakopanego tylko nas w tym utwierdził. Wspaniały jest fakt, że to nie było tylko nasze pragnienie, ale także o. Ireneusza Byczkiewicza. Po powrocie do Torunia spisaliśmy nasze cele, plany i wreszcie statut wspólnoty. I tak oficjalnie staliśmy się “Bacówką”!

Od tego czasu spotykaliśmy się cyklicznie w czwartki na Mszy Świętej, a później na spotkaniu formacyjnym. Pociągnięci pożądaniem rozwijania się i niesienia pomocy zaangażowaliśmy się w wiele przedsięwzięć takich jak: kursy ewangelizacyjne, rekolekcje, pielgrzymka, Przystanek Jezus, wyjazdy wspólnotowe, pomoc charytatywna.

W 2015 r. nastąpiła przełomowa chwila. Pożegnaliśmy o. Ireneusza Byczkiewicza, a naszym nowym duszpasterzem został o. Maciej Ziębiec.

Jako wspólnota cały czas się rozwijamy. Dziś mamy około 80 stałych członków. Łączymy młode osoby, które pragną wzrastać w wierze. Tradycją stał się wspólny Sylwester, choć nie tylko na nim poprzestajemy. Wyjeżdżamy na dni skupienia, wakacje, Europejskie Spotkania Młodzieży Redemptorystowskiej czy nawet Światowe Dni Młodzieży. Kontynuujemy charyzmat, którym jest ewangelizacja. Niektórzy z nas należą nawet do Zespołu Misyjnego Wschód lub są świeckimi misjonarzami! Organizujemy wspólnie z Duszpasterstwem Akademickim adoracje, warsztaty, koncerty, Jezualia. Prężnie działamy przy parafii angażując się w bale, odpusty, święta. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy poszukują Boga i chcą Go odnaleźć wśród rówieśników.

Z naszej Bacówki wyrosło kilkanaście małżeństw, które teraz tworzą wspólnotę Dom na Skale. Powstała także wspólnota Synowie Józefa, zrzeszająca mężczyzn z naszego duszpasterstwa oraz zespół muzyczny (wydaliśmy nawet płytę!), który teraz nosi nazwę Sunday Worship.

Galeria

Zobacz jak to wyglądało na przestrzeni lat.